Zebra Perde Temizliği Nasıl Yapılır?
Zebra Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Zebra Perde Temizliği Nasıl Yapılır?


Tül ve güneşlik ihtiyacının tek ürünle karşılanmasını sağlayan zebra perde çeşitleri iç mekanlarda gün ışığına hükmedebilmenizi sağlar. Şeritler haline getirilmiş sık dokulu kumaşlar ve tül kumaşların aralıklı olarak dizilmesiyle ortaya çıkan bu perdeler daha çok ofis, otel ve kafeterya gibi mekanlarda kullanılmakla konutlarda da tercih edilebilmektedir. Zebra perde temizliği özellikle bayanları kaygılandıran bir konudur.

Zebra perdelerin üzerinde oluşan hafif tozu 2-3 haftada bir elektrik süpürgesinin ince ucuyla alarak perdenin çabuk kirlenmesini önleyebilirsiniz. Ayrıca bu perdeleri ıslak mendille dilediğiniz sıklıkta silebilirsiniz; bu işlem perdeleriniz kirini alacak ve kuruduktan sonra gayet temiz görünmelerine yol açacaktır.
  
 Zebra perdeler yaşama ve çalışma alanlarınızdaki renklerle uyum sağlayacak birçok renk alternatifine sahiptir. Mekanizmalı modellerinin çalışma mantığı stor perde çeşitlerinin mantığıyla aynı olan bu tip perdeler ayrıca simli veya sakallı görünümler de içerir. Yıkamak zebra perde temizliği için önerilen bir yöntem değildir. Zira zebra perdelerin kumaşında kullanılan ve perdeye kendine özgü görünümünü kazandıran aprenin suyla temas ettiğinde bozulması riski söz konusudur.  Ayrıca uzun zamandır kullandığınız, oldukça kirlendiğini ve artık profesyonel bir temizliğe ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz zebra perdelerinizi perde yıkama hizmeti veren profesyonel firmalara da teslim edebilirsiniz. Bu tip firmalar farklı dokulardaki kumaşları temizleyecek özel ürünlere ve donanıma sahiptir.


    Zebra perde temizliği diğer tül perdelere göre biraz daha dikkat ve özen isteyen bir iştir. Bu tip perdeler mutfakta kullanıldığında, mutfağın havalandırması yeterince güçlü olsa bile evin diğer bölümlerindeki perdelere göre daha çabuk kirlenecektir. Bu yüzden mutfağınızda bu perdelerden kullanmayı düşünüyorsanız kumaşın silinebilir olmasına dikkat etmelisiniz.Yorum Yapın